Важливою проблемою сьогодні є безпека в глобальній мережі, причому стосується дана проблема абсолютно всіх, починаючи від дітей і закінчуючи пенсіонерами. У зв’язку з масовим приходом користувачів в мережу Інтернет дана проблема стає все актуальніше.
Далеко не всі користувачі готові зіткнутися з погрозами, які їх чекають в інтернет -просторі. Даний огляд буде присвячений питанню безпеки в інтернеті. Адже з цією проблемою сьогодні стикаються мільйони користувачів.
Небезпеки в мережі
Якщо говорити коротко, то можна привести дві потенційні можливості попадання вірусу на ваш комп’ютер. Перший варіант – з вини користувача. Дуже часто користувачі, встановлюючи неперевірене програмне забезпечення і подорожуючи по сумнівним інтернет ресурсів, приносять на свій комп’ютер заразу. Другий варіант – активність троянських програм і вірусів. За допомогою даних інструментів зловмисники можуть навмисно зробити ваш пристрій джерелом небезпеки.
У результаті комп’ютер може почати без відома власника розсилати спам, красти паролі, брати участь в DDoS-атаках на сайти. У деяких випадках провайдер приймає рішення відключити заражений пристрій від глобальної мережі в примусовому порядку. Таким чином, користувачу, який не має уявлення про інформаційну безпеку в мережі інтернет, доведеться тяжко.
Навіщо зловмисники прагнуть отримати доступ до комп’ютера користувача?
Багато користувачів вважають, що доступ до їх комп’ютера нікому не потрібен. Але це далеко не так. Це раніше хакери створювали віруси з чистої цікавості. Сьогодні ситуація зовсім інакше. Тепер віруси пишуться з розрахунком на комерційну вигоду. Пару десятиліть тому хакери отримували задоволення тільки від того, що могли отримати доступ до тієї чи іншої інформації. Або, наприклад, віддалено змінити на робочому столі користувача шпалери і тему оформлення. Сьогодні робляться всі можливі зусилля, спрямовані на утримування користувача ПК в невіданні. А в цей час пристрій буде потай виконувати деякі додаткові функції. Для чого ж це потрібно?
Як вже говорилося на початку статті, хакери сьогодні прагнуть отримати доступ до акаунтів і електронних платіжних систем користувача. Нерідкі ситуації, коли в один момент з вашого електронного гаманця списуються всі кошти, а всі ваші контакти в пошті отримують листи зі спамом і троянами. Хакери сьогодні мають масу можливостей, наприклад, вони можуть об’єднати заражені комп’ютери в єдину мережу і провести атаку на державні сервери.
Ще один простий варіант отримати від користувача гроші – заблокувати операційну систему і вимагати деяку суму за її розблокування. Причому, навіть якщо ви заплатите зловмисникам необхідну суму, це зовсім не означає, що комп’ютер відразу ж буде розблоковано. Тому безпека роботи в Інтернеті на сьогоднішній день є одним з пріоритетних завдань користувача.
Яким чином зловмисники можуть отримати доступ до комп’ютера?
Для злому персонального комп’ютера професійні хакери використовують ряд методів. Користувачі даремно сподіваються на антивірусний захист. Навіть якщо ви заздалегідь підстрахувалися, ймовірність підчепити вірус або шкідливу програму все-таки є. Тому перш, ніж шукати в інтернеті інформацію про дотримання безпеки в мережі, важливо зрозуміти сам механізм появи на персональному комп’ютері вірусів і троянів. Далі будуть перераховані основні способи їх проникнення і доступу до особистої інформації користувача.
Перший використовуваний хакерами метод іменується соціальною інженерією. Завдяки використанню вивертів і психологічних прийомів, ви відкриваєте надіслане хакерами лист, що містить троян. Примітно, що запустіть вірус на своєму комп’ютері ви власними руками. Ще один популярний прийом – пропозиція безкоштовного програмного забезпечення. Це як правило виверти, що містять в собі безліч вірусів і троянів.
До речі, навіть в програмному забезпеченні з перевірених джерел досить часто з’являються діри в системі безпеки. Те ж саме відноситься і до операційних систем. Зловмисники ловлять будь-яку можливість. Досить просто перейти по неперевіреною посиланням – і ваш пристрій під загрозою зараження.
Останнім часом отримав популярність ще один спосіб поширення комп’ютерної зарази. Це так званий фішинг. В інтернеті створюються підробки популярних сайтів. Так замість офіційної сторінки свого банку ви можете опинитися на його підробленої копії. Не будемо говорити про те, що може бути далі.
Як забезпечити захист ПК?
У ідеалі користувач, який тільки що придбав персональний комп’ютер перш ніж почати підкорювати інтернет-простори повинен виконати цілий комплекс операцій. Далі буде представлено кілька рекомендацій для безпечної роботи в інтернеті. В операційній системі Windows є вбудований файрволл.
Але стандартний засіб захисту не дозволяє забезпечити потрібний рівень безпеки. Тому рекомендується встановити більш надійний файрволл. А вже платну версію ви будете використовувати або безкоштовну – це залежить тільки від ваших можливостей. Наступним кроком повинна стати установка антивіруса і антишпигунського програмного забезпечення.
Після установки оновіть їх і налаштуйте автоматичне оновлення. Краще зробити так, щоб оновлення антивіруса запускалося автоматично разом з операційною системою. Перевіряйте антивірусом будь-яку встановлювану програму. При появі в мережі оновлень використовуваних вами браузерів, намагайтеся відразу ж їх завантажувати. Щоб знизити шанси хакерів на отримання доступу до різних служб, намагайтеся вимикати всі невикористовувані компоненти.
Уроки інформаційної безпеки
Навіть якщо ви виконали всі операції, перелічені в попередньому пункті, не варто забувати про щоденні заходи безпеки. Перш за все, не відкривайте файли, завантажені з неперевірених джерел. Також краще відразу видаляти листи підозрілого змісту. Не звертайте уваги на пропозиції легкого заробітку, і вже тим більше не висилайте нікому своїх логінів і паролів. При реєстрації використовуйте складні паролі з символів, букв і цифр.Призначайте кожен раз новий оригінальний пароль.
Будьте обережні, використовуючи інтернет в місцях загального користування. Те ж саме стосується використання проксі-сервера. При такому підключенні бажано не проводити оплату через інтернет. З платіжними системами краще взагалі працювати через спеціальні програми, а не через офіційний сайт. Так безпечніше. Небажані до відвідування також сайти для дорослих. На подібних інтернет-ресурсах висока ймовірність підхопити троян. Навіть якщо Ви користуєтеся безлімітним тарифом, стежте за інтернет-трафіком. Різке збільшення трафіку без будь-якої причини-серйозний привід для занепокоєння. Дотримання цих простих правил роботи в інтернеті дозволить вам уникнути багатьох проблем.
Це ще далеко не все. В Інтернеті вас чекає маса небезпек, тому Про захист не можна забувати ні на секунду.
Запобіжні заходи
Далі буде дано ще кілька рекомендацій щодо забезпечення безпечної роботи в Інтернеті. Якщо вам по електронній пошті прийшов лист з проханням вислати ваш пароль для перевірки, не відповідайте на нього. Банки не займаються подібними перевірками. Сьогодні у всіх поштових програмах є функція, яка дозволяє фільтрувати спам.
Активуйте її. Також слід ігнорувати повідомлення про великі виграші або отримання спадщини.
Рекомендується встановлювати програми, що забезпечують комплексний захист ПК. Це надійніше, ніж використовувати антивірус, антишпигун і файрволл від різних виробників. І звичайно, варто враховувати, що платні версії забезпечують більш надійний захист. Оскільки найпоширенішими на сьогоднішній день є інтернет – браузери internet explorer і Opera, то саме для них існує найбільше вірусів.
Спробуйте використовувати альтернативні варіанти веб-браузерів, такі як GoogleChrome, MozillaFireFox іapplesafari. Намагайтеся не використовувати неліцензійне ПЗ: воно спочатку може містити в собі віруси і шпигунські програми. Якщо ви часто робите покупки в інтернет – магазинах, намагайтеся використовувати тільки перевірені варіанти. Те ж правило відноситься і до всіх онлайн – сервісів. Досить дотримувати декілька цих простих вимог, і ви зможете забезпечити собі безпеку на просторах інтернету.
Інтернет і діти
В останні роки спостерігається великий стрибок у розвитку високих технологій. У зв’язку з цим все більше дітей отримує можливість самостійного виходу в інтернет. І якщо зовсім недавно дітей в інтернеті в основному цікавили тільки гри, то сьогодні ситуація дещо змінилася. Напевно, ви здогадуйтеся, про що йде мова.
Тому з’явилася необхідність забезпечити безпеку дітей на просторах інтернету. Організувати подібний захист вкрай складно, оскільки Інтернет розвивається абсолютно безконтрольно. У ньому міститься дуже багато інформації, до якої діти не повинні отримати доступ. Також слід приділити увагу основним правилам при роботі в інтернеті. Так ви зможете навчити свою дитину уникати троянів і вірусів. Діти – самі недосвідчені користувачі. Вони легко можуть попастися на вудку шахраїв. Тому дуже важливо навчити дітей правильно використовувати даний інформаційний ресурс.
Вчимо дітей правильно використовувати Iнтернет
Основна порада, яку можна дати всім батькам, це проводити хоча б перші сеанси в інтернеті разом з дитиною. Бажано використовувати при цьому такі програми, як «Батьківський контроль». Це дозволить контролювати дії дитини. Обмежуйте самостійне використання вашим чадом поштових програм. Це може бути вкрай небезпечно.
Рекомендація
Постарайтеся організувати роботу своєї дитини в інтернеті таким чином, щоб він ділився з вами своїми успіхами і невдачами. Попросіть дитину розповідати вам про все, що змушує його турбуватися. Також приділіть деякий час і розкажіть дитині про те, що таке конфіденційність, допоможіть їй підібрати пароль для реєстрації на інформаційних ресурсах. Поясніть своїй дитині, що безпечна робота в інтернеті дозволить їй уникнути неприємностей.
Дайте йому зрозуміти, що в інтернеті нікому не треба повідомляти особисту інформацію про себе. Також розкажіть йому про те, що між вчинками в інтернеті і в реальному житті немає різниці. Заздалегідь попередьте дитину про те, що спілкування в інтернеті може обдурити його очікування, що в реальному житті людина може виявитися зовсім не тим, за кого він себе видає. Обов’язково встановіть спеціальне програмне забезпечення, що дозволяє контролювати дії дітей на просторах інтернету.
Діти від 14 до 16 років
Якщо ваша дитина вже в підлітковому віці, то навряд чи ви зможете розповісти йому щось нове про комп’ютери. Але все одно не варто забувати про контроль. Пам’ятайте про необхідність забезпечення інформаційної безпеки. Якщо у дитини є доступ до загального комп’ютера, то обов’язково перевіряйте комп’ютер на наявність загроз.
Якщо всі домашні пристрої підключені по мережі, то загроза може перерости в серйозну проблему. Ви завжди можете переглядати звіти про діяльність своєї дитини. Постарайтеся не створювати конфліктних ситуацій, а спокійно спілкуватися з дитиною з цього питання. Дайте дитині зрозуміти, що існують певні правила використання інтернету.
Комп’ютер з доступом в мережу краще встановлювати в місцях загального користування. Це допоможе трохи стримати дитину. Також встановіть програмне забезпечення, яке буде блокувати доступ дітей до небажаних інтернет сайтів і стежте за тим, щоб на вашому комп’ютері не з’являлося нових програм. Не дозволяйте дітям довгий час сидіти в мережі, це може викликати залежність. Ось і всі рекомендації. Сподіваємося, що дані поради дозволять вам підвищити рівень безпеки домашнього комп’ютера.